Mama má narodeniny

Autor: Nora Remiarová | 15.8.2012 o 15:38 | (upravené 15.8.2012 o 19:47) Karma článku: 15,98 | Prečítané:  840x

Určite bilancuje. Tvári sa že nie, lebo to je celá ona, ale som si istá že v duchu spomína, ráta, premýšľa a podčiarkuje. Jej príbeh nie je ničím výnimočný, je žena ako státisíce iných..ale je to moja mama a pre mňa výnimočnejšej ženy niet.

Mama ma mala mladá, otca spoznala v práci a aj keď už bol rozvedený a ona pochádzala z veriacej rodiny kde je už rozvedený partner braný s rozpakmi, vzali sa. Mama mala bledomodré šaty, pretože biele s rozvedeným mať nemôže.. akoby nejaké šaty niečo zmenili...že áno. Primaciálny palác, množstvo ideálov, láska, najprv bývanie u maminých rodičov, niekoľko liet strávených na malte - teda stavaním vlastného, potom deti, dostavanie domu..všetko bolo. Ako každá mladá rodina s malými deťmi robili čo mohli, prípadne aj čo nemohli, napríklad otcove neuvážené hospodárenie s tým málom čo mali, jeho bohémska povaha a neskôr, keď ho vyslali do cudziny a zrazu spoznal peniaze, aj nezdravý  pocit výnimočnosti... Keby na začiatku nepomohli maminí rodičia, mladá rodina by sa musela mať na pozore. Keď zomrel starý otec, z babky urobil mladú vdovu a z mojej mamy smutnú dcéru, ktorá prišla o otca skôr ako stihol vidieť jej druhé dieťa. Dodnes si pamätám ako mama veľmi plakala keď otata zomrel, myslela som si v tom chaose že umrel môj otec a strašne som sa bála...

Prísť o otca sa dá rôzne, ten môj odišiel iným spôsobom. Mamin muž, otec v tom čase troch detí - jedného z prvého manželstva a dvoch z druhého- sa nám na staré kolená (opäť) zamiloval. Nebolo by na tom nič neobvyklé pokiaľ by sa vzal a odišiel by, ale nie..počkal niekoľko rokov počas ktorých klamal a podvádzal, kým mu mama prala prádlo a starala sa o domácnosť. Rozvodom sa všetko ( zdanlivo šťastne ) skončilo a už sme  ho nevideli. Ľudia narozprávajú, navymýšľajú, všeličo sa k nám dostalo. I o jeho ďaľšom manželstve sme sa dozvedeli náhodou, aj o mojej sestre, ktorá sa narodila otcovej mladej (tretej) žene. Ale faktom ostáva že v momente kedy odišiel od mamy, presne v deň rozvodu, zabudol okamžite aj na ich dve deti ktoré dodnes nekontaktuje. Už teraz vieme že je to najlepšie čo sa nám mohlo stať a že naozaj platí že všetko čo sa deje, deje sa z nejakej príčiny a musí sa z toho vziať ponaučenie, prípadne hľadať odkaz. Len k tomu vedie dlhá cesta, a o tom inokedy.

Mama má šesťdesiat a nikdy nebola krajšia. Neviem či je šťastná, veľakrát cítim že jej je ľúto, ale ona o takýchto veciach nerozpráva. Dlho som nevedela pochopiť ako môže mlčať, ale už mám deti a už trochu rozumiem. Aj prečo ho dlho bránila, aj to že o ňom nikdy škaredo nerozpáva, iba keď ju k tomu s bratom vyprovokujeme. Už sa smeje tak ako kedysi, vie sa na mnohých spomienkach pobaviť a príjemne si zaspomínať, aj slzu občas spoločne pustíme ale tvárime sa že to jedna o druhej nevieme...ale tú takú očisťujúcu..žiadne ľútosti. Niet čoho ľutovať.

Má dve vnúčatá a aj keď ten život určite neplynie tak ako si predstavovala, nie je z nej zatrpknutá nervózna babka, ale naša babina, ku ktorej si moje deti nadšene balia kufor na víkend, svokra ktorá sa do ničoho nemontuje a keď sa u nich niečo stane, volá najprv môjmu mužovi až potom mne, aby ma ochránila a pretože mu dôveruje. Tá, ktorá vie čo treba robiť keď sme náhodou v núdzi a tá, čo rozmýšľa dopredu. Deti a fakt, že v našej rodine je opät muž, aj keď už nie jej ale jej dcéry, pomohlo zahnať chmáry občas sa objavujúce nad našimi hlavami. I keď nie sme klasická rodina ako zo žurnálu, teraz stojíme jeden vedľa druhého viac ako inokedy. Na Vianoce sa ten pocit vznáša nad stolom s kapustnicou a ja som, po tých rokoch, naozaj pre mamu rada.

Aspoň dúfam, že mama to tak vidí. Keďže ona o týchto veciach nerozpráva, chvíľami mám pochybnosti. Ale rozplynú sa akonáhle mi večer zavolá aby sa opýtala ako sa máme.

Všetko najlepšie, mama. Nech je každý Tvoj deň taký čistý a nedotknutý zlom, ako si Ty sama. Ľúbim Ťa a aj keď sa o týchto veciach nerozprávame, určite vieš. Ďakujem Ti za všetko, za to aká si ku mne a mojim deťom, ako si prijala môjho muža do rodiny so všetkým čo k tomu patrí, ako si nikdy nespochybňovala moje rozhodnutia a ako stojíš nezlomená stále pri nás, napriek všetkému. Si úžasná keď sa smeješ a keď hodíš starosti za hlavu. Priala by som Ti dobrého muža, ale už viem že zázraky sa nedejú na počkanie a ak, tak prichádzajú veľmi nečakane.

Želám Ti aby Tvoj život bol natoľko zázračný, ako si len dokážeš priať a predstaviť a aby Ťa už nič nemilé neprekvapilo. Ak sa teraz obzeráš dozadu, urobila si všetko tak ako si mala a urobila si to dobre. My to vieme a preto Ťa máme radi, viac ako sa vôbec dá slovami vysloviť.

Lebo okrem toho že si to zaslúžiš, si tá najlepšia mama akú som mohla mať a ja som každý deň vďačná, že si práve moja.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?